środa, 7 października 2015

Pieczywko bezglutenowe

Bezglutenowcy często rezygnują z pieczywa w swojej diecie. Wiadomo - "normalnego" chleba zjeść nie mogą, ale przecież wiele firm ma w swojej ofercie gotowe bezglutenowe chleby w paczkach... lecz tu pojawia się problem.

Takie firmy jak np. Bezgluten czy Schär mają dosyć spory wachlarz pieczywa bezglutenowego. Część z nich jest nawet smaczna, ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Czy mamy nawyk sprawdzania składu danego produktu? Do produkcji tego typu chlebów często piekarnie używają m.in. gumy guar, gumy ksantowej, sorbitolu, hydroksypropylometylocelulozy (i innych emulgatorów, których nazwy ciężko mi wymówić), które często powodują u nas wzdęcia i zaparcia. Dla osób, które starają się wyeliminować ze swojej diety ulepszacze, konserwanty i stabilizatory, takie chleby są po prostu nie do przełknięcia.

Oczywiście jak ktoś ma możliwość to chlebek piecze sam (czy to w piekarniku, czy w automacie do pieczenia chleba), ale wiem z własnego doświadczenia, że nie zawsze mamy na to chęci i czas. Z pomocną ręką wychodzą nam małe, lokalne piekarnie. 
Niedawno miałam możliwość porozmawiania z właścicielem jednej z piekarni w Rumii. Oferta bezglutenowego jedzonka nie jest tak bogata jak dużych firm, ale za to jakość ich produktów jest piorunująca. Jeżeli chodzi o chleby to w ofercie mają:
- Chleb biały delikatny - czysty
- Chleb biały z dodatkiem żurawiny i wody różanej
- Chleb biały z dodatkiem suszonych pomidorów i oliwek
- Chleb biały z dodatkiem kokosu i migdałów
- Chleb gryczany - czysty
- Chleb gryczany z dodatkiem żurawiny i wody różanej
- Chleb gryczany z dodatkiem suszonych pomidorów i oliwek
- Chleb gryczany z dodatkiem kokosu i migdałów

Brzmi smacznie, prawda? No i nie mają nic do ukrycia jeżeli chodzi skład. Przykładowo chleb biały ma w składzie: skrobie pszenną bezglutenową, mieszankę mąk: kukurydzianej, ryżowej; skrobie ziemniaczaną, sól, cukier brzozowy, sodę, drożdże suszone, oliwę z oliwek, wodę. I to wszystko. Tak, naprawdę :) Zero ulepszaczy i konserwantów!
Ja osobiście nie mogłam oprzeć się chlebkowi gryczanemu oliwkowo-pomidorowemu. :P



Rewelka to mało powiedziane ;) Suchym chlebem zajadałam się jak jakąś drożdżówką (nawet podczas pisania tego postu o godz. 23:30). Chlebek był upieczony tego samego dnia.
Skład: skrobia pszenna bezglutenowa, mieszanka mąk: kukurydziana, gryczana; skrobia ziemniaczana, sól, soda, drożdże suszone, oliwa z oliwek, woda, czarne oliwki, suszone pomidory.

Taki chleb możecie dostać również w Gdańsku w Galerii Bałtyckiej (sklep Organic Farma Zdrowia).


A Wy sami robicie chleb, czy też może kupujecie gotowy?



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz